ПРОГРАМА: гледай Зимната олимпиада от Ванкувър пряко по БНТ


Зимната олимпиада във Ванкувър от 12 до 28 февруари по БНТ

С грандиозна церемония на 12 февруари във Ванкувър ще стартират ХХІ Зимни олимпийски игри.  Тричасовото шоу с дефилирането на българските спортисти ще бъде излъчено пряко по БНТ 1 сутринта от 04 до 07  часа на 13 февруари, събота и повторено от 14.00 часа, заради 10-часовата разлика във времето между София и мегаполиса, разположен в най-западната точка на Канада.

В продължение на 17 дни Българската национална телевизия чрез преки предавания, репортажи, обзори и журналистичеки коментари и анализи ще ви направи съпричастни на разгорещената надпревара по снежните писти и ледените площадки на канадския град-домакин.

По БНТ ще се излъчва средно 16 часа дневна Олимпийска програма, подчинена на утвърдената философия – българското представяне, изцяло в преки предавания и задължително със собствени репортажи от мястото на събитието.

С особено внимание се следят носителката на три олимпийски отличия в шорттрека Евгения Раданова и младата ни надежда Александра Жекова, превърнала се в основен фаворит за медалите в сноуборда. Във Ванкувър България ще бъде представена от един-единствен отбор – в мъжкия биатлон. Естествено, екипите на БНТ ще са на мястото на събитието.

Европейският съюз за радио и телевизия е сключил договор с МОК за правата  за излъчване на Олимпийските игри до 2012 г. Т.е. последните Олимпийски игри, които ще бъдат договорени  за БНТ чрез ЕБУ, са игрите в Лондон през 2012 година. За Олимпийските зимни игри в Сочи през 2014 година БНТ ще трябва сама да се бори за получаване на правата като участва в търговете на МОК. За МОК не е важна само финансовата страна. Следи се много внимателно начина на отразяване на Игрите от телевизиите, които имат права – колко часа програма излъчват, какво е качеството на програмата, имат ли собствена продукция и т.н.

Във Ванкувър БНТ ще трябва да  се доказва като модерна телевизия, която показва на своите зрители не само  състезанията, но и богатата съпътстваща програма, в която са включени многобройни събития от най-различен характер.  Оценката ще се даде не само от българската телевизионна публика, но и от експертите на МОК, които внимателно ще следят как БНТ отразява Игрите и дали отговаря на високите изисквания на една Олимпийска телевизия. Това ще бъде и един от факторите, които ще влияят при определянето на българската телевизия, която ще получи правата за Сочи.

Началото на олимпийската програма е от 19.00 часа с обобщаваща студийна програма „Леденият Олимп” с времетраене до 50 минути. Тя се излъчва  пряко от Ванкувър, с актуални гости и репортажи, интервюта с българските участници и ще анонсира акцентите в предаванията от предстоящи олимпийски ден. Водещи са Методи Манченко и Камен Алипиев , а гости ще бъдат шефа на БОК Стефка Костадинова, единствената ни олмпийска шампионка в зимните спортове Екатерина Дафовска, спортният министър Свилен Нейков, световната шампионка Албена Денкова и други.

Около 20.30ч. започва състезателната програма, която ще продължи с преки включвания до ранните часове на другия ден. В началото са спортовете сноуборд /коментатор Никола Ибришимов/, ски-алпийски дисциплини / Камен Алипиев/, биатлон /Василена Матакева/. БНТ ще отразява пряко най-атрактивния турнир с най-скъпоплатените звезди  по  хокей на лед /Ценко Симов/, както и всички състезания и галата по фигурно пързаляне /Цветелина Абрашева/. Коментатори на шорт-трека са Цветелина Абрашева, на бързото пързаляне с кънки – Боряна Тончева,  на ски-бягането – където изненадващо има цели трима български участници, Евгени Николов, а на бобслея и ски-скоковете – доайенът в групата на журналистите Петър Василев.

Най-интересното от нощната сесия с българско участие  заляга в повторение в следобедните часове между 14.00 и  16.30 часа. с обобщаваща 26-минутна емисия за всички олимпийски шампиони и призьори, наречена „Линия Ванкувър”. (прилагаме подробна програма на излъчването по БНТ)

В специален олимпийски сайт на БНТ winter.bnt.bg ще можете да следите онлайн пряко всички състезания, новините за олимпийските постижения и рекорди и да гледате състезанията, които сте пропуснали.

Студиото на БНТ във Ванкувър ще бъде на минималната възможна площ от 80 кв.м. (за сравнение студията на големите телевизии достигат до 2,5 дка площ),  оборудвано с наличната вече цифрова техника на БНТ. Специализираната техника е от най-висок клас, отговаряща на всички международни технически изисквания, осигуряваща бърз, цифров сигнал и картина и най-важното готов висококачествен продукт за излъчване в България.  Инвестицията в техниката на БНТ бе направена още за игрите в Пекин и ще бъде на разположение и за предстоящите олимпиади.

Екипът на БНТ във Ванкувър, който ще прави всичко това възможно е от 24 души, в т.ч  12 спортни журналисти, режисьори, монтажисти, оператори и тонрежисьори. В студиото на БНТ на място ще се правят не само преките включвания с коментари и гости, но ще се произвежда и готовия материал като повторения и записи от няколко канала едновременно. Този начин на работа се прилага във всички страни, отразяващи най-голямото зимно спортно събитие, доказва високия стандарт и професионализъм в работата на БНТ, която е ангажирана с отразяването на игрите.

Бъдете с БНТ в дните на Зимната олимпиада във Ванкувър от 12 до 28 февруари!


ПРОГРАМА ВАНКУВЪР  2010

12 февруари, петък

04.00 – 06.30                Откриване

13 февруари,  събота

14.00 ч. – Откриване (потворение)

20.45 – 6.40                  Ски скок – финали, Ски-алпийски дисциплини – спускане /мъже/, Биатлон – 7,5 км. /жени/, Бързо пързаляне с кънки – 5000 м. /мъже/, Ски-свободен стил – бабуни /жени/, Шорттрек – 500 м. /жени/ – серии, 1500 м. /мъже/, Шейни /мъже/

14 февруари – неделя

20.30 – 6.30                  Ски-алпийски дисциплини – суперкомбинация /жени/, Биатлон – 10 км. /мъже/, Северна комбинация, Бързо пързаляне с кънки – 3000 м. /жени/, Шейни /мъже/, Фигурно пързаляне – спортни двойки – кратка програма, Ски-свободен стил – бабуни /мъже/

15 февруари – понеделник

20.45 – 7.00 Сноуборд – бордъркрос /мъже/, Ски-бягане – 15 км. /мъже/, 10 км. /жени/, Бързо пързаляне с кънки – 500 м. /мъже/, Фигурно пързаляне – спортни двойки – волна програма

16 февруари – вторник

20.00 – 9.30                 Ски-алпийски дисциплини – суперкомбинация /мъже/, Сноуборд – бордъркрос /жени/, Биатлон – 10 км. преследване /жени/, 12,5 км. преследване /мъже/, хокей на лед САЩ – Швейцария, Бързо пързаляне с кънки – 500 м. /жени/, Фигурно пързаляне – мъже – кратка програма, Шейни /жени/, Хокей на лед Русия – Латвия

17 февруари – сряда

20.45 – 9.30                 Ски-бягане – спринт /мъже, жени/, Ски-алпийски дисциплини – спускане /жени/, Хокей на лед Финландия – Беларус, Хокей на лед Швеция – Германия, Шорттрек – 500 м. /жени/, Сноуборд – халфпайп /мъже/, Бързо пързаляне с кънки – 1000 м. /мъже/, Хокей на лед Чехия – Словакия

18 февруари  – четвъртък

20.30 – 21.40 Биатлон – 15 км. /жени/

23.55 – 9.30        Биатлон – 20 км. /мъже/, Хокей на лед САЩ – Норвегия, Бързо пързаляне с кънки – 1000 м. /жени/, Сноуборд – халфпайп /жени/, Фигурно пързаляне – мъже – волна програма, Хокей на лед Словакия – Русия, Скелетон /мъже, жени/

19 февруари – петък

21.30 – 7.00                  Ски-алпийски дисциплини – Супергигантски слалом /мъже/, Ски-бягане – 15км. преследване /жени/, Хокей на лед Беларус – Швеция, Ски-скок, Хокей на лед Чехия – Латвия, Фигурно пързаляне – танцови двойки – задължителен танц, Скелетон /мъже, жени/

20 февруари – събота

20.00 – 8.00                  Ски-алпийски дисциплини –  супергигантски слалом /жени/, Ски-скок, Ски-бягане – 30 км. преследване /мъже/, Ски-свободен стил – скокове /жени/, Хокей на лед Латвия – Словакия, Бързо пързаляне с кънки – 1500 м. /мъже/, Шорттрек – 1000 м. /мъже/, 1500 м. /жени/, Бобслей /двойки мъже/

21 февруари, неделя

20.00 – 9.30                           Ски-алпийски дисциплини –  гигантски слалом /мъже/, Биатлон – 15 км. масов старт /мъже/, Хокей на лед Русия – Чехия, Биатлон 12,5 км. масов старт /жени/, Ски-свободен стил – ски-крос /мъже/,  Хокей на лед Канада – САЩ, Фигурно пързаляне – танцови двойки – оригинален танц, Бобслей /двойки мъже/, Хокей на лед Швеция – Финландия, Бързо пързаляне с кънки – 1500 м. /жени/

22 февруари, понеделник

20.30 – 6.50        Ски – скок – отборно, Хокей на лед – полуфинал /жени/, Ски-бягане – отборен спринт /мъже, жени/, Фигурно пързаляне – танцови двойки – волна програма, Ски-свободен стил – скокове – мъже

23 февруари,  вторник

21.30 – 9.30                           Биатлон – 4х6 км. /жени/, Северна комбинация /отборно/, Бързо пързаляне с кънки – 10 000 м. /мъже/, Ски-свободен стил– ски-крос – жени, Хокей на лед – плейофи, Фигурно пързаляне – жени – кратка програма, Бобслей /жени/

24 февруари, сряда

20.00 – 9.30                  Ски-алпийски дисциплини – гигантски слалом /жени/, Ски-бягане – 4х10 км. /мъже/, Хокей на лед – четвъртфинали, Шорттрек – 1000 м. /жени/ – серии, 3000 м. щафета /жени/, Ски-свободен стил – скокове /жени/, Бобслей /жени/

25 февруари четвъртък

22.00 – 23.00      Ски-бягане 4х5 км /жени/, Северна комбинация, Кърлинг – полуфинал /мъже/, Хокей на лед – финал /жени/, Ски-свободен стил – скокове /мъже/, Фигурно пързаляне – жени – волна програма

26 февруари петък

21.30 – 7.00 Биатлон 4х7,5 км. /мъже/, Сноуборд – паралелен гигантски слалом /жени/, Ски-алпийски дисциплини – слалом /жени/, Хокей на лед – полуфинали, Бобслей /четворки мъже/, Кърлинг – финал /жени/, Шорттрек – 500 м. /мъже/, 1000 м. /жени/, 5000 м. щафета /мъже/

27 февруари събота

20.00 – 7.30                  Ски-алпийски дисциплини – слалом /мъже/, Ски-бягане – 30 км. /жени/, Сноуборд – паралелен гигантски слалом /мъже/, Бързо пързаляне с кънки – отборно преследване /мъже, жени/, Бобслей /четворки мъже/, Фигурно пързаляне – галаконцерт, Хокей на лед – среща за 3-4 място, Кърлинг /мъже/ – финал

28 февруари, неделя

21.45 – 0.45                  Ски-бягане 50 км. /мъже/, Хокей на лед – финал     

3.30 – 5.30          Закриване

1 март, понеделник

13.00 ч. Закриване (потворение)

 
По темата: , ,