АФЛ 5, 12, 19, 26 юли

Американски футбол
Италиански Супербоул 6 юли

Акцентите по Евроспорт през юли

В разгара на лятото както обичайно Евроспорт ще бъде под знака на колоезденето със 101-ото издание на „Тур дьо Франс”. Световният снукър тур продължава с „Австралия оупън”, а след шестгодишно отсъствие България се завръща на европейското първенство по футбол за юноши до 19 г. Плюс лека атлетика, водна топка и много моторни спортове през юли.

КОЛОЕЗДЕНЕ

От „Гран депар” в Лийдс на 5 юли до „Гран финал” на „Шан з`Елизе” в Париж на 27 юли Евроспорт ще отрази всяка секунда от 101-вото издание на „Тур дьо Франс”. Най-престижното колоездачно състезание ще премине през територията на цели четири страни!

След старта в Англия, където ще бъдат проведени три етапа, колоната ще се отбие в Белгия за митичните павирани участъци, а ще премине и през испанската част на Пиринеите. За разлика от 2013 г. профилът включва един планински етап по-малко, както и само едно бягане по часовник – в предпоследния ден от обиколката. Общата дължина на маршрута е 3656 км или с 206 повече от предишното издание.

Всички прогнози сочат Крис Фруум като топфаворит за крайната победа. При липсата на Брадли Уигинс и лошата форма на Ричи Порт обаче „Скай” едва ли ще са добре смазаната машина от последните две години. Което отваря вратата за Алберто Контадор, както и Винченцо Нибали, който съсредоточи цялата си подготовка именно върху „Тур дьо Франс”.

Евроспорт ще посвети на „Тур дьо Франс” над 150 часа от програмата си. След края на всеки от етапите наш екип ще бъде в зоната за интервюта за първи отзиви от героите на деня. Специална рубрика като анализатор ще има и трикратният победител в „Тур”-а Грег ЛьоМонд.

ЛЕКА АТЛЕТИКА

15-ото световно първенство по лека атлетика за юноши и девойки ще се проведе от 22 до 27 юли в Юджийн, щат Орегон. Така за първи път на американска земя ще бъдат определени шампиони на планетата в Царицата на спортовете, за която и да е възрастова група.

Изборът не е случаен, тъй като Юджийн е известен като „Атлетическия град на САЩ” и е домакин на най-силния комерсиален турнир в страната – „Префонтейн Класик”. Много често историческият стадион „Хейуард Фийлд” е приемал и олимпийски квалификации, и национални първенства на САЩ.

През сезона имаше много силни резултати от потенциални герои на първенството. Трейвон Бромел (САЩ) изравни световния рекорд за юноши на 100 м с 10.01, а Йошихиде Кирю (Яп) постигна 10.05. Световният шампион за кадети Робърт Бивот (Кен) записа престижни победи на 800 м в Шанхай (1:44.69) и Хенгело (1:44.75). Роналд Куембой стана шампион на Кения на 1500 м с 3:34.6, а Ласаро Мартинес (Куба) се приземи на 17.24 в тройния скок, въпреки че е само на 16 години!

При момичетата впечатляват резултатите на Кендал Бейздън (САЩ) на 400 м – 50.46, на Сахили Диаго Меса (Куба) на 800 м – 1:57.74, на Гудаф Цегай (Ет) на 1500 м – 4:02.83, на Рут Чебет (Кен) на 3000 м стийпълчейз – 9:27.90 и на Йорхелис Родригес (Куба) в седмобоя – 6231 т.

ФУТБОЛ

За втори път в историята си България се класира за финалите на европейското първенство по футбол за юноши до 19 г. Момчетата на треньора Александър Димитров изпревариха Швеция, Чехия и Италия в квалификационния турнир и след пауза от шест години отново се наредиха сред осемте най-силни отбора на континента.

По волята на жребия в група „А” се събраха домакините Унгария, Австрия, Португалия и дебютантите Израел. „Лъвчетата” се озоваха в група „Б” на финалния турнир, като ще играят на 19 юли с шампионите от 2009 г. Украйна, на 22 юли с предшествениците им на върха Германия и на 25 юли с настоящия шампион Сърбия.

Първите два отбора от всяка група се класират на полуфинал и заедно със заелите третите места получават виза за световното първенство за младежи до 20 г. догодина в Нова Зеландия.

СУПЕРБАЙК

Световният супербайк шампионат навлиза в последната фаза преди почти двумесечна лятна пауза. Преди това обаче през юли са планирани стартове на две от най-зрелищните за мотоциклетни състезания писти на планетата.

На 6-и пилотите ще посетят португалското трасе край Портимао, на което Марко Меландри и Юджийн Лавърти спечелиха победи през миналата година. Дългата повече от километър стартфинална права ще даде предимство на пилотите на „Априлия”, а лидерът в генералното класиране Том Сайкс ще разчита на техничната средна част, която е перфектна за гъвкавото „Кауасаки”. Традиционно разликите на финала са малки и състезанията се решават в последната обиколка, а през последната година именно при подобно развитие Сайкс успява да надделее над конкурентите си.

На 13 юли керванът за първи път през годината ще посети САЩ за две надпревари на Лагуна Сека. Температурите винаги са високи, което превръща износването на гумите в ключов фактор. Класическата конфигурация, изпълнена с множество слепи завои и липсата на широки зони за сигурност традициионно дава най-големи шансове за победа на най-опитните пилоти. Досега с най-много стартове на тази писта от действащите пилоти е Марко Меландри, а изключително рутинираните Лавърти и Сайкс спечелиха стартовете през миналата година.

ВОДНА ТОПКА

От началото на века европейската титла по водна топка не е напускала Балканския полуостров. Сърбия в различните си държавни формирования стана четири пъти шампион, Черна гора отпразнува независимостта си със злато през 2008-а, а две години по-късно Хърватия също се включи в списъка на страните-шампиони.

Юбилейното 30-о европейско първенство ще е в Будапеща от 14 до 27 юли, като 12-те участващи отбора са разпределени в две групи. В група „А” са Черна гора, Италия, Гърция, Румъния, Русия и Грузия. Група „Б”, наричана с право „Групата на смъртта” включва олимпийският шампион Хърватия, световният Унгария и европейският Сърбия! В тази компания Германия, Франция и Испания изглеждат излишни, още повече, че само първите три отбора ще се класират за директните елиминации.

Евроспорт 2 ще покаже пряко и на запис 24 мача от първенството.